Skuteczne budowanie bazy odbiorców cz. #1

Niedziela 8 lutego 2015 Wróć do bloga

Zanim przystąpisz do tworzenia kampanii marketingowej czy rozesłania newslettera dobrze by było abyś zastanowił się jakie wyniki chcesz uzyskać i co zrobić aby wiadomości trafiały bezpośrednio do skrzynek odbiorców. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które powinny zainteresować każdego, kogo interesuje prawidłowe tworzenie bazy kontaktów.

Nie używaj list kupowanych w sieci!

Zacznijmy od tego jak należy zbierać adresy e-mail. Pierwszą zasada to unikać list z adresami które można kupić w sieci. Poza tym, że nasz regulamin zabrania korzystania z takich list wiąże się również brak pewności czy owa lista zawiera jakiekolwiek poprawne adresy. Wiele takich list generowanych jest automatycznie przez programy i sprzedawane w ciemno. Oczywiście może zdarzyć się się jakiś adres okaże się poprawny, ale według ustawy anty spamowej wysyłanie wiadomości do osób które sobie tego nie życzą jest wbrew prawu.

Zbieraj adresy za pomocą formularzy!

Najbezpieczniejszy wyjściem przy zbieraniu adresów subskrybentów jest utworzenie formularza, który automatycznie będzie nam dodawał kontakty do wybranej listy. Dokładny sposób tworzenia formularzy opiszemy w następnym artykule. Kolejne pytanie które należy sobie zadać to czy moja lista będzie single opti-in czy double opt-in. O różnicy dowiesz w następnej części artykułu. Pamiętaj jednak aby formularz był zabezpieczony captcha. To w pewnym stopniu zabezpiecza twoje lity przed botami oraz innymi programami, ale także złośliwymi użytkownikami.

Single opt-in czy Double opt-in?

Adresy które zostały dodane do listy zaraz po wpisaniu przez formularz bez potwierdzenia wysłanego na skrzynkę zainteresowanej osoby to nic innego jak forma single opt-in. Możesz myśleć że dzięki temu zbierzesz sporą listę adresów. Niestety taka opcja wiąże się z wątpliwą jakością. Użytkownik przez pomyłkę może podać błędny adres, a ty nie dość że stracisz niepotrzebnie kredyty na wysłanie wiadomości na taki adres to także ucierpi twoja reputacja nadawcy. Może się także zdarzyć że trafisz na adresy które są wykorzystywane jako pułapki spamowe, a tego za wszelką cenę należy uniknąć. Dlatego najbezpieczniejszym sposobem kolekcjonowania adresów jest tworzenie listy opartej na double opt-in. Użytkownik, który zapisuje się poprzez formularz otrzymuje e-mail zawierający link, który umożliwia potwierdzenie subskrypcji. Dzięki takiej akcji jesteś w stu procentach pewien, że twoja lista jest na pewno poprawna. Jako pośrednik w wysyłaniu twoich e-maili zalecamy używanie listy tylko i wyłącznie opartych na double opt-in.

Termin ważności listy subskrybentów.

Z pewnością nie raz sam zapisałeś się do jakiegoś newslettera i doskonale wiesz, jak uporczywe może okazać się otrzymywanie wiadomości, które już nie koniecznie cię interesują. Dzięki naszemu narzędziu masz możliwość śledzić procent wiadomości otwieranych przez odbiorców. Te informacje powinny być dla ciebie najważniejszą wskazówką. Zalecamy używanie wyłącznie niedawno utworzonych list. Jeśli zaś lista jest stara, dobrym pomysłem jest wysłanie ponownej kampanii, która zawiera linki aktywujące. Taka operacja powinna zabezpieczyć konto przed otrzymywaniem negatywnych punktów związanych z raportami nadużyć zgłaszanych przez klientów. Pamiętaj, nikt nie lubi skrzynek pocztowych przepełnionych niechcianymi wiadomościami. Istnieją jeszcze zabiegi czyszczenia listy adresowej, ale nie polecamy systemów online świadczących takie usługi. Po pierwsze mogą dawać fałszywie pozytywne wyniki, a po drugie dalej nie będziesz pewien reakcji odbiorcy.

Już niedługo opublikujemy kolejne części „Skuteczne budowanie bazy odbiorców”, w których opiszemy jak korzystać z „kreatora formularzy” i jak wpinać go w kod strony.